اصطلاحات اینترنتی

 

rshpux.jpg

 صفحه وب  ( web page ) :  یک پرونده ساده وب هرچیزی که در پنجره مرورگرتان (browser ) میتوانید بینید.

 
مرورگر، مرورگروب ( browser , web browser ) : قسمتی از نرم افزار که در کامپیوتر و به شما اجازهمی دهد تا صفحات وب را ببینید. معمولترین مرورگرهای وب یا web browser ها عبارتنداز Internet Explorer و Netscape .

 : Web Site
یک سری از صفحات وب که بهصورت منطقی با یکدیگرارتباط دارند و آنها معمولاً ظاهر و حال و هوای مشابهی دارندوبه یک موضوع مرتبط می شوند

   home page 
رساله مقدماتی یا صفحه خوش آمدگویی برای یک وب سایت را گویند. home page    شخصی یک نفر یک صفحه وب است که خود او راتوصیف می کند.

 Link , Hot link , Hyper link
یکقسمت از یک صفحه وب کهبا کلیک کردن بر روی آن می توان به جاهای دیگری رفت مثال: این یک لینک به موتورجستجوی گوگل است
لینکها معمولاً با رنگهای متفاوت و یا به صورت
 Under line
از متن اصلی شناخته می شوند.

 Broken link
یک لینک که شما رابه صفحه ایآدرس می دهد که در گذشته وجود داشته ولی اکنون وجود ندارد واگر شما بر روی آن کلیککنید آنچه در برابر شما ظاهر خواهد شد صفحه ای است که در آن پیغام page not found)صفحه پیدا نشد ) یا page can not display ) صفحه قابل نمایش نیست ) یا Error ۴۰۴   خطای ۴۰۴  وجود دارد.

 Hyper text 
متنی که می تواند شامل لینکهاییباشد.

 HTML 
این زبانی است که تمامی صفحات وب بر اساس آن نوشته شده اند.

ا▪   URL  
ین آدرس یک صفحه وب است برای مثال :
http://english.unitecnology.ac.nz/resou ... troduction

▪  URL
یک صفحهوب است.

▪   Webserver , Web Server
یک وب سرور کامپیوتری است که تعدادیصفحات وب را در خود داشته و آنها را به کامپیوترهایی که آن صفحات را در خواست میکنند ارائه می دهد. هیچ چیز بسیار ویژه ای در این کامپیوترها وجود ندارد و فقط یککامپیوتر معمولی است که نرم افزارهای ویژه ای را اجراء می کند. ( با این وجود یککامپیوتر به اندازه کافی قوی است.(

 SURF
رفینگ در وب ( surfing the web ) به این معناست که به صورت تصادفی از اینترنت استفاده کنیم بدون داشتن یک جهتمشخص و فقط با دنبال کردن لینکها به سایت یا صفحه جالبی برسید.

 Cyber
یک ملک نیست اما در بافت اینترنت وجود دارد.

 Cyber space 
یک دنیایمجازی در اینترنت است.

▪  new bie 
یک شحص که در اینترنت تازه کار است یادر یک زمینه خاص در اینترنت تازه کار است مثلاً در زمینه هایی مانند : Use net , IRC یا در یک گروه بخصوص مانند mailing list یا یک گروه حبری.

▪ post 
وقتی که شما به یک بحث و نظرخواهی عمومی پیغام میفرستید شما در حال عمل posting هستید. کلمه post می تواند به عنوان یک فعل بکار رود.( I posted a message ) یا بهصورت اسم ( that was a nice post )

▪  FAQ
مخفف کلمات « Frequently Asked Question » است. که بر اساس سئوالات تکراری که افراد تازه کار یکی پس از دیگری ازافراد با تجربه تر در بحثهای on line می پرسند شکل گرفته است. حرفه ایهایی که ازپاسخ دادن به سئوالات تکراری خسته شده اند شروع به نوشتن لیستی از سئوالات مکررپرسیده شده و جوابهایشان کردند بنابراین تازه کارها ( New bies ) می توانند به آنهامراجعه کنند.
اکنون FAQ توسعه یافته و عمومی تر طراحی شده و می توان از آنهابرای آشنایی با یک موضوع خاص استفاده کرد.

 Download 
به معنی انتقال یکفایل از یک کامپیوتر دور از کامپیوتر شما به کامپیوترتان است.از نظر فنی هر بار کهشما یک صفحه وب را روی صفحه مانیتور خود نگاه میکنید آن را download میکنید. (و همهاجزای آن صفحه وب را از قبیل عکس ها و آنچه که در بر می گیرد (

▪  Shareware 
نرم افزارهایی که به صورت رایگان هستند که معمولاً نگارش سبک هستند و اغلب میتوانند از وب download شوند.

 ISP 
مخفف «internet service provider » است. آنها کمپانیهایی هستند که دسترسی به شبکه اینترنت را برای شما فراهم می کنندشما معمولاً از یک مودم که به یک خط تلفن وصل شده است استفاده میکنید که با گرفتنشماره شما را به ISP تان وصل می کند.

▪  Band width 
این یک تعریف فنی دارداما بیشتر برای توصیف اینکه چه مقدار اطلاعات در واحد زمان یک خط معمولی می تواندانتقال دهد بکار میرود و این به سرعت خط ارتباطی شما با اینترنت بستگی دارد.

 E-anything 
شما می توانید از پیشوند E برای هر فعالیتی که در اینترنتانجام می شود استفاده کنید ▪ E-learning ) آموزش الکترونیکی یا اینترنتی ) و یا E-comerrce ) تجارت الکترونیک ) مثالهای معمولی از این دست هستند. این سنت در سراسرجهان از E-mail  که مخفف Electronic Mail  نشات گرفته شده است.

/ 20 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خسته نفس

سلام ....مرسی از لطفتون..... من لینک شما رو تو بلاگ خودم گذاشتم ...بای راستی وبلاگ بل حالی داری .... خیلی بدردم خورد... متشکرم

زرداب سبز

سلام وبتون عالیه موفق وپیروز باشید به من هم سر بزنید منتظر حضور سبزتون هستم [گل][گل][گل][گل][گل][گل] نظرتون رو با تبدل لینک بنویسید [دست]

محقق

سلام ممنون و سپاس از ابراز لطف شما عشق را وارد کلام کنيم تا به هر عابري سلام کنيم و به هر چهره اي تبسم داشت ما به آن چهره احترام کنيم زندگي در سلام و پاسخ اوست عمر را صرف اين پيام کنيم عابري شايد عاشقي باشد پس به هر عابري سلام کنيم. البته که با تبادل لینک موافقم[لبخند] موفق باشید[گل][گل][خداحافظ]

nahid sadeghi

سلام دوست عزیز. من صاحب وبلاگ کهکشان خاموشم.مرسی که به من سر زدید.تبادل لینک تا به حال نکردم اگه توضیح بدید شاید جالب باشه....بعدشم باید بگم وب خودتونم خیلی جالبه فقط منظورتون از اقیانوس بنفش چیه؟

ابراهیم

با سلام وبلاگ خوبی دارید با امید افزودن چیزهای خوب دیگر تبادل لینک هم انجام میدهید

ابراهیم

با سلام وبلاگ خوبی دارید با امید افزودن چیزهای خوب دیگر تبادل لینک هم انجام میدهید[گل][گل]

سارا

سلام مرسی که سر زدین راستش از تبادل لینک و این چیزها زیاد آگاهی ندارم [لبخند]

leila-rezaie

سلام من به مشکل بزرگی بر خوردم.می خوام نوشتم رو پاک کنم نمی تونم کمکم کن مرسی.تبادل لینکم بله و مرسی